ŚLADY WIELOKULTUROWOŚCI NA ZIEMI PSZCZYŃSKIEJ
1. W latach 1517-1548 ziemia pszczyńska była Wolnym Państwem Stanowym Pszczyna. Jacy magnaci byli jego właścicielami? Wymień imiona, nazwisko rodowe i narodowość.
Właścicielami Wolnego Państwa Stanowego Pszczyna byli węgierscy magnaci - Aleksy Turzo i Jan Turzo.
2.Po bezpotomnej śmierci ostatniego piastowskiego księcia władającego ziemią pszczyńską - Leszka, księstwo dostało się w ręce bocznej gałęzi dawnego czeskiego rodu królewskiego. Podaj nazwę tej dynastii.
Po śmierci Leszka (Leska) ziemia pszczyńska dostała się w ręce książąt opawskich z rodu Przemyślidów.
3.Jest legendą pszczyńskiego pałacu, uchodziła za jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki. Jest autorką wspomnień pod tytułem "Taniec na wulkanie". O kim mowa, jakiej była narodowości?
Maria Teresa Cornwallis - West, zwana Daisy była Angielką.
4.Był jednym z ostatnich przewodniczących gminy żydowskiej w Pszczynie (w latach 1914-1924) i nadwornym archiwistą księcia pszczyńskiego, historykiem i wielkim znawcą kultur wschodnich. W 1916 roku opublikował pierwszy tom "Historii Polski" sfinansowany przez księcia Jana Henryka XV von Pless. Prasa pisała, że nie ma w naszej literaturze historycznej dzieła, "któreby świetną epokę ostatnich dwóch Jagiellonów przedstawiało w tych rozmiarach (około 800 stron druku) na podstawie materiału przeważnie niedrukowanego. Przytem nie można mu odmówić ani obiektywności ani też widocznego umiłowania przedmiotu". O kim mowa? Proszę podać imię i nazwisko.
Postacią tą był Ezechiel Zivier.
5.Dzisiejsza ulica Wojska Polskiego nosiła przed II wojną światową nazwę ulica Gottsmanna. Kogo upamiętniała?
Ulica upamiętniała archiwistę księcia pszczyńskiego Jana Jerzego Gottsmanna (1774-1847) - archiwistę księcia pszczyńskiego, znaczącą część majątku przeznaczył na sieroty i biednych mieszkańców miasta Pszczyna; założył fundację, która umożliwiała miastu udzielanie pomocy potrzebującym.
6.Jedna z kamienic w Pszczynie nazywana jest przez pszczynian "Schaefferwillą". Z jaką postacią związana jest ta kamienica?
Wbrew powszechnemu przekonaniu (także autorki pytań), nazwa kamienicy zwanej "Schaefferwillą" czy też raczej "Schäferwillą" nie nawiązuje do postaci znanego archiwisty księcia pszczyńskiego i autora kroniki pszczyńskiego wolnego państwa stanowego, ale łączy się z osobą Paula Schäfera, który był m.in. właścicielem restauracji dworcowej oraz wspomnianej kamienicy.Wszystkim, którzy pomogli w wyjaśnieniu tego problemu, serdecznie dziękuję!
7.Które z obecnych gimnazjów pszczyńskich było w okresie międzywojennym siedzibą prywatnej międzywyznaniowej szkoły dla mniejszości niemieckiej?
Szkoła mniejszościowa mieściła się w budynku obecnego Publicznego Gimnazjum nr 1 przy ulicy S. Batorego.
8.Jaki budynek użyteczności publicznej był niegdyś bożnicą pszczyńskiej gminy żydowskiej?
Dawną bożnicą pszczyńskiej gminy żydowskiej jest obecne kino "Wenus" w Pszczynie.
9.Jeden z Żydów pochodzących z Pszczyny, dorobił się we Wiedniu dużej fortuny. W swym testamencie przekazał miastu rodzinnemu pokaźną fundację dobroczynną. O kim mowa?
Henryk Friedländer, żyjący w XIX wieku, w testamencie przekazał miastu rodzinnemu Pszczyna poważną fundację na cele dobroczynne.
10.W parku pszczyńskim znajdują się nekropolie niemieckich rodów książęcych panujących w Pszczynie. Podaj ich nazwy rodowe oraz określ w przybliżeniu, w jakiej części parku się znajdują.
Nekropolia książąt saskich Anhaltów znajduje się w północnej części parku, w okolicach Lodowni (Eiskeller), a rodziny von Hochberg (księcia Jana Henryka XV i jego syna Bolka na tzw. Kukułczym Wzgórzu w zachodniej części parku