LAUREACI NAGRODY NOBLA URODZENI NA ŚLĄSKU
W roku 2002 obchodziliśmy stulecie pierwszego wręczenia Nagrody Nobla. Chcieliśmy, aby ta rocznica stała się okazją do poszerzenia wiedzy na temat śląskich laureatów tego prestiżowego, międzynarodowego wyróżnienia.
11 noblistów pochodzi z historycznego Śląska. Żaden inny region nie może się poszczycić tak ogromnym bogactwem. To prawda, że najczęściej ludzie Ci nosili niemieckie nazwiska, a wielu z nich nie znało języka polskiego. Wszyscy jednak dzięki swojemu geniuszowi, dzięki pracowitości i uporowi sięgnęli po najwyższe zaszczyty.
Od kilku lat trwa proces przywracania właściwego miejsca ludziom, z których nasz region może być dumny. Podejmowane są przedsięwzięcia, których celem jest przywrócenie pamięci historycznej noblistom urodzonym na Śląsku: kilka lat temu w Opolu, w Muzeum Diecezjalnym, zorganizowano wystawę "Śląscy nobliści", dr Piotr Greiner wnikliwie i interesująco opracował biografie śląskich noblistów, a w miastach rodzinnych laureatów pojawiły się tablice pamiątkowe.
Konkurs ma na celu przywrócić naszej świadomości tych wielkich ludzi. Halina Nocoń
1.Z jedenastu śląskich laureatów Nagrody Nobla troje urodziło się na Górnym Śląsku. Podaj ich imiona i nazwiska oraz miejsce urodzenia. ZOBACZ ODPOWIEDZI
2.Była drugą w historii kobietą, po Marii Skłodowskiej - Curie, która otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki i jedyną katowiczanką, która została laureatką tej prestiżowej nagrody. O kim mowa?
3.W malowniczej osadzie położonej na stokach Karkonoszy i ich Przedgórza znajduje się willa, w której mieszkał do 1946 r. Gerhard Hauptmann - niemiecki dramaturg, laureat Nagrody Nobla. Dom w stylu secesyjno-romantycznym wybudowano na początku XX w. Wewnątrz mieści się interesująca polichromia wykonana w 1922 r przez śląskiego malarza J.M. Avenariusa przedstawiająca sceny z dzieł pisarza. W jakiej miejscowości znajduje się ta willa?
4.W Pradze był asystentem samego Alberta Einsteina. Jednak tego przyszłego noblistę nie interesowała kontrowersyjna wówczas teoria względności Einsteina, a raczej jego badania w zakresie fizyki molekularnej. Nagrodę Nobla otrzymał za doświadczalne wyznaczenie momentu magnetycznego protonu. Podaj imię i nazwisko tego noblisty.
5.Wśród noblistów urodzonych na Śląsku było trzech laureatów w dziedzinie medycyny. Jeden z nich to Konrad Bloch urodzony w Nysie, a prowadzący swe badania głównie w Harvard University w Cambridge. Za co otrzymał Nagrodę Nobla i kiedy?
6.Jak nazywa się laureat urodzony we Wrocławiu i w jakiej dziedzinie otrzymał nagrodę, który w 1994 roku otrzymał Nagrodę Nobla za "Dogłębną analizę równowagi w teorii gier niezespołowych"?.
7.Niektóre prace noblisty - Fritza Habera to niestety ciemne karty europejskiej historii. Brał on bowiem udział w badaniach nad bronią chemiczną podczas I wojny światowej, zastosowaną później przez Niemców na froncie rosyjskim. Wcześniej jednak otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. W którym roku i za co?
8.W 1998 r., podczas Zjazdu Fizyków Polskich , w Żorach - mieście rodzinnym Otto Sterna odsłonięto tablicę pamiątkową ku jego czci. Gdzie znajduje się ta tablica?
9.10 grudnia 1950 roku dwóch chemików laureatów Nagrody Nobla otrzymało wraz z dyplomem i medalem czek na 82 tysiące koron szwedzkich, co odpowiadało mniej więcej wartości około pół miliona dolarów. Jak nazywali się Ci naukowcy? Który z nich związany był i w jaki sposób ze Śląskiem?
10.Wrocławianin, chociaż urodzony w Złotnikach (Goldschmieden ) w 1884 r. w rodzinie naukowców. W 1913 roku opracował metodę uzyskiwania benzyny drogą tzw. upłynniania węgla. Pracował również nad uzyskaniem cukru z drewna, fenolu i glikolu. Nobla dostał wraz z C.Boschem za "Rozwój metod wysokociśnieniowych w chemii". Czyja to biografia?
11.Laureatem Nagrody Nobla w 1999 roku został naukowiec urodzony w 1936 roku w wiosce Niegosławice (Waltersdorf) na Dolnym Śląsku. O kim mowa i w jakiej dziedzinie otrzymał nagrodę?